MikaLamminp

Pro Poesia

Tänään paljastettiin Eeva-Liisa Mannerin haudalle pystytettävä Pro Poesia -veistos Kalevankankaan hautausmaalla Tampereella. Eeva-Liisa Manner -seuran varapuheenjohtaja Marja-Leena Tuurna kertoi seuran muistohankkeesta. Kirjailija Maire Martikainen piti juhlapuheen. Veistoksen suunnitellut ja lasiosan valanut arkkitehti Veijo Muroke kertoi veistoksesta. Näyttelijä Sanna Majanlahti lausui runon ”Kunnianosoitus Wilhelm Friedemann Bachille”:

 

Unohtuneita polkuja, jotka ovat kasvaneet umpeen,

vilpoisia puistoja, kuiskaavia käytäviä,

hilpeitä kenttiä, joiden keinut ovat tyhjät,

ääniä joita aika yhä pujottaa nauhoihinsa

vaikka ainoa sydän, joka kuuli ne täysin, on ajat sitten

                                                          kuollut.

 

Melodioita jotka puhelevat vilkkaasti ja vakavasti,

surullinen teema joka toistuu, huumautunut

                                                päähänpisto:

ja kaikki rakkaus on suojaa surua vastaan (ein leiser 

                                                           Schritt im Dunkel)

Pilviä, valoja, pilviä, pehmeitä varjoja,

tummuneita kaivoja, ja vesi selaa nuotteja, hiljaisuutta.

 

(Mannerin kokoelmasta Kirjoitettu kivi, 1966)

 

Mannermainen meno ei toki tähän lopu. Tampereen teatterikesän yhteydessä vietetään perjantaina 11.8.2017 klo 12 Eeva-Liisa Mannerin aukion läheisessä kahvila Runossa musiikillinen runohetki, jossa Pirjo Aittokoski ja Anna-Mari Kähäri esittävät uusia Mannerin teksteihin syntyneitä sävellyksiä.

Piditkö tästä kirjoituksesta? Näytä se!

0Suosittele

Kukaan ei vielä ole suositellut tätä kirjoitusta.